Details
*Please specify SRAM XDR or Shimano compatibility in the comments section when checking out.*
Aero for All
Bring HollowGram performance and serious value to any road bike. Rise to Speed, for less, with Cannondale's ready-for-anything R-45 wheelset.
Highlights
- Developed with D.R.A.F.T. our 45mm deep, 21mm internal/32mm external width rims are aerodynamic and lightweight
- Grand Forza double-butted spokes keep it light while staying strong and reliable
- Ready for tubeless setup right out-of-the-box
- At 1740g a pair the R 45 is performance-packed and ready for any road ride
Specs
| Rear Hub | HollowGram Road, 12x142mm, Centerlock, Formula internals, 28h, straight pull |
|---|---|
| Rim Depth | 45mm |
| Rim Outer Width | 32mm |
| Rim Inner Width | 21mm |
| Rim Type | Carbon clincher, hooked, tubeless ready |
| Nipple Type | Sapim Up side down, brass |
| Eff. Rim Diameter | 549mm |
| Max Spoke Tension | 100-130 kgf |
| Max Tire Pressure | 120 psi |
| Brake Type | Disc |
| Rider Weight Limit | 100kg/220lbs |
| Spoke Count | 28h |
| Spoke Length(NDS-DS) | 288mm / 287mm |
| Spoke Type | Formula Grand Forza - 3-cross |
| Wheel Size | 700c |
| Weight | 1740 g (Pair) |
| Extras | Tubeless tape |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| 142 x 12mm / Black / Available in both SRAM XDR and Shimano Freehub / 700c | 884603941096 | HP8232U1042 | 210000143054 |
