Details
Crank up the fun
Trail 26 is built for progressing riders ages 9 to 13 between 4’8” and 5’ - too big for kids’ bikes, but not quite big enough for adult bikes. Take it to the next level on the bike path or grow new skills on the dirt.
Geared-Up and Ready to Shred
The perfect mountain bike for kids loving life outdoors – blending the right-size frame, the right spec, and more attitude.
Where it thrives
Leisurely rides, Challenging trails
What it's built for
Trail riding fun, Handling, Agility
Highlights
- Light, durable SmartForm C3 Alloy frame and bump-smoothing front suspension fork
- Powerful disc brakes and light-action 8-speed shifting
- 26" alloy rims with fast-rolling knobby tires
Specs
| Frame | SmartForm C3 Alloy, StraightShot hidden cable routing, disc brakes, rack/fender mounts |
|---|---|
| Fork | Suntour NEX, 63mm, coil with preload adjuster |
| Headset | Semi-Integrated, 1-1/8" |
| Rims/Wheels | Cannondale Disc, double wall w/eyelet, 32h |
| Hubs | (F) Sealed Alloy Disc, 12x100mm / (R) Sealed Alloy Disc |
| Spokes | Stainless steel, 14g |
| Tires | Kenda Small Block 8, 26x1.95" |
| Crankset | Prowheel, Pro-V30, 152 mm length, 30T |
| Bottom Bracket | Cartridge, square taper |
| Chain | KMC X8, 8-speed |
| Rear Derailleur | Shimano TX, 8-speed |
| Rear Cogs | Shimano HG31, 11-34, 8-speed |
| Shifters | microSHIFT, trigger style, 8-speed |
| Handlebars | 6060 Alloy, 25mm rise, 10° sweep, 30mm rise, 580mm |
| Tape/Grips | Cannondale Performance |
| Stem | Alloy Ahead, 31.8mm |
| Brakes | Tektro Mechanical Disc, 160/160mm rotors |
| Pedals | Wellgo Composite Platform |
| Saddle | Cannondale Kids Comfort |
| Seat Post | Alloy, 25.4mm |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Cashmere / 26-inch | 196870167940 | C5201GU20OS | 210000165440 |
| Tungsten Blue / 26-inch | 196870167933 | C5212GU10OS | 210000165442 |


