Details
Your Fast-Track to Fitness
Light, sporty, and smooth, Quick lives up to its name as your fast-track to fitness, Cannondale-style.
Model Description
Step-through simplicity, same athletic DNA. A refined low-standover SmartForm C3 Alloy frame and lightweight full-carbon fork make the ride sharp and bright. Shimano’s CUES U4000 1x9-speed drivetrain is known for durability and smooth shifting, while the MT200 hydraulic discs handle real-world conditions with ease. Schwalbe G-One Allround tubeless-ready tires carry speed while keeping contact secure. And the heads-up phone mount & AppTag turns progress into something you can see.
What it's for
Fast, fun, fitness riding; speedy commuting; enjoying life.
- Light, agile and comfortable SmartForm C3 Alloy frame with a convenient low step-over design. Warrantied for life.
- Lightweight, comfort-enhancing carbon fiber fork
- Smooth, reliable Shimano CUES 9-speed shifting
- Universal smartphone clamp and AppTag for seamless connectivity
- Powerful Shimano hydraulic disc brakes
- Ergonomic Selle Royal saddle and Ergon grips
| Frame Size | XS | S | M | L |
|---|---|---|---|---|
| Wheel Size | 700c | 700c | 700c | 700c |
| Seat Tube Length (cm) | 35 | 40 | 45 | 50 |
| Top Tube Horizontal (cm) | 55.2 | 56.7 | 58.3 | 59.8 |
| Top Tube Actual (cm) | 53 | 54.3 | 55.8 | 57.4 |
| Head Tube Angle (°) | 70 | 71 | 71 | 71 |
| Seat Tube Angle (°) | 73 | 73 | 73 | 73 |
| Standover (cm) | 61 | 61.6 | 62.2 | 62.6 |
| Head Tube Length (cm) | 11.2 | 13.3 | 15.8 | 18.4 |
| Wheelbase (cm) | 104.6 | 105.3 | 107 | 108.6 |
| Front Center (cm) | 62 | 62.7 | 64.4 | 66 |
| Chain Stay Length (cm) | 43.5 | 43.5 | 43.5 | 43.5 |
| Bottom Bracket Drop (cm) | 6.8 | 6.8 | 6.8 | 6.8 |
| Bottom Bracket Height (cm) | 28.6 | 28.6 | 28.6 | 28.6 |
| Fork Rake (cm) | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
| Trail (cm) | 7 | 6.4 | 6.4 | 6.4 |
| Stack (cm) | 53 | 55.4 | 57.8 | 60.2 |
| Reach (cm) | 39 | 39.8 | 40.6 | 41.4 |
| Axle to Crown (cm) | 40 | 40 | 40 | 40 |
| Frame Size | Rider Height |
|---|---|
| XS | 4'10" – 5'3" |
| S | 5'2" – 5'7" |
| M | 5'5" – 5'10" |
| L | 5'9" – 6'2" |
Specs
| Frame | Quick Step-Thru, SmartForm C3 Alloy, tapered head tube, Straightshot hidden cable routing, post mount disc, rack/fender/Si kickstand mounts |
|---|---|
| Fork | Quick, full carbon, 12x100mm thru-axle, 1-1/4" to 1-1/8" tapered steerer, flat mount disc, fender mounts |
| Rims | Cannondale RD 2.1 Disc, double wall w/eyelet, 32h, tubeless-ready |
| Hubs |
Front: Shimano TC500, 12x100mm E-thru, centerlock Rear: Shimano QC400 QR, 135x9mm, centerlock |
| Spokes | Stainless Steel, 14g |
| Tires | Schwalbe G-One Allround, 700x35c, tubeless ready |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Crankset | Shimano CUES 4000, 40T |
| Shifters | Shimano CUES U4000, RapidFire, 9-speed |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U4000, 9-speed |
| Chain | KMC XGlide |
| Brakes | Shimano MT200 hydraulic disc, 160/160mm RT10 centerlock rotors |
| Brake Levers | Shimano MT-201 hydraulic disc |
| Handlebars | Cannondale 3 Riser, 6061 Alloy, 18mm rise, 8° back, 4° up, 680mm |
| Tape/Grips | Ergon GA30 ergonomic, lock-on |
| Stem | Cannondale 3 Intellimount, Alloy, 31.8mm, with Universal Phone Clamp and SP-Connect SPC+ mount |
| Headset | FSA Sealed Bearing, integrated, 1-1/4"-1-1/8" |
| Seatpost | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2x350mm |
| Saddle | Selle Royal Vaia Moderate |
| Pedals | Platform |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Smoke Black / Medium / 700c | 196870283572 | C3104GU10MD | 210000165017 |
| Smoke Black / Large / 700c | 196870283589 | C3104GU10LG | 210000165018 |
