Details
Your Fast-Track to Fitness
Light, sporty, and smooth, Quick lives up to its name as your fast-track to fitness, Cannondale-style.
Model Description
Your reliable, ever-ready workout partner. This fast hybrid features a lightweight SmartForm C3 Alloy frame paired with Shimano’s proven Essa 1x8-speed drivetrain and MT200 hydraulic disc brakes for a sporty, welcoming ride. Schwalbe Spicer Plus tires are long-wearing and smooth, and the heads-up phone mount & AppTag track the work you put in while keeping you on track.
What it's for
Fast, fun, fitness riding; speedy commuting; enjoying life.
Highlights
- Light, agile and comfortable SmartForm C3 Alloy frame. Warrantied for life.
- Proven, reliable Shimano Essa 8-speed shifting
- Universal smartphone clamp and AppTag for seamless connectivity
- Powerful Shimano hydraulic disc brakes
- Ergonomic Selle Royal saddle and Ergon grips
- Durable, smooth-rolling Schwalbe tires
Specs
| Frame | Quick, SmartForm C3 Alloy, tapered head tube, Straightshot hidden cable routing, post mount disc, rack/fender/Si kickstand mounts |
|---|---|
| Fork | Steel, ISO disc mount, 100x9mm QR, 1-1/8" steerer, fender mounts |
| Headset | Sealed Bearing, integrated, 1-1/8" |
| Rims/Wheels | 700c Cannondale DC 4.0 Disc, double wall w/eyelet, 32h |
| Hubs | (F) Shimano QC300, 9x100mm, centerlock, QR / (R) Shimano QC300, 9x135mm, centerlock, QR |
| Spokes | Stainless Steel, 14g |
| Tires | Schwalbe Spicer Plus, 700x35c |
| Crankset | Shimano Essa, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Chain | KMC X8, 8-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Essa U2000, 8-speed |
| Rear Cogs | Shimano HG400, 11-45, 8-speed |
| Shifters | Shimano Essa, RapidFire, 8-speed |
| Handlebars | Cannondale 3 Riser, 6061 Alloy, 18mm rise, 8° back, 4° up, 680mm |
| Tape/Grips | Ergon GA30 ergonomic, lock-on |
| Stem | Cannondale 3 Intellimount, Alloy, 31.8mm, with Universal Phone Clamp and SP-Connect SPC+ mount |
| Saddle | Selle Royal Vaia Moderate |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2x350mm (XS-LG), 400mm (XL-2XL) |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Grey / Small | 196870283602 | C3105GU20SM | 210000165026 |
| Grey / Medium | 196870283619 | C3105GU20MD | 210000165027 |
| Grey / Large | 196870283626 | C3105GU20LG | 210000165028 |
| Metallic Red / Small | 196870283640 | C3105GU30SM | 210000165030 |
| Metallic Red / Medium | 196870283657 | C3105GU30MD | 210000165031 |
| Metallic Red / Large | 196870283664 | C3105GU30LG | 210000165032 |

