Details
Easy Does It
Comfy, fun, and phone-friendly, Treadwell is your around-town roll that keeps you moving and connected.
Model Description
Same mellow mood, even easier to hop on and go. The low-standover SmartForm C3 Alloy frame and fork and comfortable, upright position invites longer loops and sunny detours. Shimano CUES 9-speed shifting is smooth and simple. Hydraulic discs slow things down firmly but gently. Wide, high-volume tires float along with grip and speed. And the phone clamp and AppTag give you a heads-up dashboard for all your ride stats.
What it's for
Bopping around town, staying healthy, getting where you need to go with a smile
Highlights
- Light, durable SmartForm C3 Alloy frame and fork with a convenient low step-over design. Warrantied for life.
- Universal smartphone clamp and AppTag for seamless connectivity
- Smooth, reliable Shimano CUES 9-speed shifting
- Comfortable, grippy WTB Byway high-volume tires - 650bx47mm
- Powerful hydraulic disc brakes
- Comfort-focused saddle, grips and pedals
Specs
| Frame | SmartForm C3 Alloy, Ride-Easy low-standover geometry, Straightshot hidden cable routing, post mount disc, rack/fender mounts |
|---|---|
| Fork | SmartForm C3 Alloy, ISO disc mount, 100x9mm QR, 1-1/8" steerer, fender mounts |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8" |
| Rims/Wheels | Cannondale Disc, double wall w/eyelet, 32h |
| Hubs | (F) Shimano QC300, 9x100mm, centerlock, QR / (R) Shimano QC300, 9x135mm, centerlock, QR |
| Spokes | Stainless Steel, 14g |
| Tires | WTB Byway, 650bx47mm |
| Crankset | Shimano CUES 4000, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Chain | KMC XGlide |
| Rear Derailleur | Shimano CUES U4000, 9-speed |
| Rear Cogs | Shimano CUES, LinkGlide, 11-46, 9-speed |
| Shifters | Shimano CUES U4000, RapidFire, 9-speed |
| Handlebars | Cannondale Cruise Control riser, 6061 alloy, 31.8mm, 15° back, 740mm |
| Tape/Grips | Cannondale ParkLane |
| Stem | Cannondale 3 Intellimount, Alloy, 31.8mm, with Universal Phone Clamp and SP-Connect SPC+ mount |
| Brake Levers | Tektro M275 hydraulic disc |
| Brakes | Tektro M275 hydraulic disc, 160/160mm centerlock rotors |
| Saddle | Selle Royal Lookin, Moderate |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2x350mm |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Tungsten Blue / Small | 196870284029 | C3702GU10SM | 210000165059 |
| Tungsten Blue / Medium | 196870284036 | C3702GU10MD | 210000165060 |
| Tungsten Blue / Large | 196870284043 | C3702GU10LG | 210000165061 |
| Platinum / Small | 196870283992 | C3702GU20SM | 210000165062 |
| Platinum / Medium | 196870284005 | C3702GU20MD | 210000165063 |
| Platinum / Large | 196870284012 | C3702GU20LG | 210000165064 |


