Details
Easy Does It
Comfy, fun, and phone-friendly, Treadwell is your around-town roll that keeps you moving and connected.
Model Description
A little joy, every time you roll out. The lightweight SmartForm C3 Alloy frame invites playful riding while the proven Shimano Essa 8-speed drivetrain keeps everyday trips easy and approachable. Mechanical discs provide a reliably steady stopping. Wide 650b tires glide with a cushy feel, while an SPC+ compatible phone mount and AppTag makes it simple to stay connected and on track.
What it's for
Bopping around town, staying healthy, getting where you need to go with a smile
Highlights
- Light, durable SmartForm C3 Alloy frame. Warrantied for life.
- SPC+ compatible phone mount and AppTag for seamless connectivity (Universal smartphone clamp sold separately)
- Easy-to-use Shimano Essa 8-speed trigger-style shifting
- Comfortable, grippy WTB Byway high-volume tires - 650bx47mm
- Powerful hydraulic disc brakes
- Comfort-focused saddle, grips and pedals
| Frame Size | Small | Medium | Large | X-Large |
|---|---|---|---|---|
| Wheel Size | 650B | 650B | 650B | 650B |
| Seat Tube Length (cm) | 38.7 | 44.4 | 50.1 | 55.8 |
| Top Tube Horizontal (cm) | 55.7 | 57.9 | 60 | 62.1 |
| Top Tube Actual (cm) | 52.7 | 54.7 | 57 | 59.3 |
| Head Tube Angle | 71.0° | 71.0° | 71.0° | 71.0° |
| Seat Tube Angle | 71.0° | 71.0° | 71.0° | 71.0° |
| Standover (cm) | 67.4 | 71 | 73.9 | 76.3 |
| Head Tube Length (cm) | 13.3 | 16.5 | 19.7 | 22.8 |
| Wheelbase (cm) | 105.1 | 107.3 | 109.4 | 111.5 |
| Front Center (cm) | 59.8 | 61.9 | 64 | 66.1 |
| Chain Stay Length (cm) | 46 | 46 | 46 | 46 |
| Bottom Bracket Drop (cm) | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Bottom Bracket Height (cm) | 28.4 | 28.4 | 28.4 | 28.4 |
| Fork Rake (cm) | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
| Trail (cm) | 6 | 6 | 6 | 6 |
| Stack (cm) | 55 | 58 | 61 | 64 |
| Reach (cm) | 36.8 | 37.9 | 39 | 40.1 |
| Axle to Crown (cm) | 40.4 | 40.4 | 40.4 | 40.4 |
| Frame Size | Rider Height (cm) | Rider Height (in) |
|---|---|---|
| Small | 149 - 167 | 4'11 - 5'6" |
| Medium | 162 - 182 | 5'4" - 6'0" |
| Large | 177 - 187 | 5'10" - 6'2" |
| X-Large | 185 - 195 | 6'1" - 6'5" |
Specs
| Frame | SmartForm C3 Alloy, Ride-Easy geometry, Straightshot hidden cable routing, post mount disc, rack/fender mounts |
|---|---|
| Fork | Steel, ISO disc mount, 100x9mm QR, 1-1/8" steerer, fender mounts |
| Rims | Cannondale Disc, double wall w/eyelet, 32h |
| Hubs |
Front: Shimano QC300, 9x100mm, centerlock, QR Rear: Shimano QC300, 9x135mm, centerlock, QR |
| Spokes | Stainless Steel, 14g |
| Tires | WTB Byway, 650bx47mm |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Crankset | Shimano Essa, 40T |
| Shifters | Shimano Essa, RapidFire, 8-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Essa U2000, 8-speed |
| Cassette/Freewheel | Shimano HG400, 11-45, 8-speed |
| Chain | KMC X8, 8-speed |
| Brakes | Tektro M275 hydraulic disc, 160/160mm centerlock rotors |
| Brake Levers | Tektro M275 hydraulic disc |
| Handlebars | Cannondale Cruise Control riser, 6061 alloy, 31.8mm, 15° back, 740mm |
| Tape/Grips | Cannondale ParkLane |
| Stem | Cannondale 3 Intellimount, Alloy, 31.8mm, with SP-Connect SPC+ mount |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8" |
| Seatpost | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2x350mm |
| Saddle | Selle Royal Essenza, Moderate |
| Accessories & Extras | SP-Connect SPC+ mount, Cannondale AppTag |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Cactus Green / Large / 650b | 196870284074 | C3703GU20LG | 210000165071 |
