Details
Easy Does It
Comfy, fun, and phone-friendly, Treadwell is your around-town roll that keeps you moving and connected.
Model Description
Same playful feel, made even easier. The super low-step-thru SmartForm C3 Alloy frame creates a welcoming, balanced feel— perfect for neighborhood loops and coffee runs. The proven Shimano Essa 8-speed drivetrain keeps everyday trips easy and approachable. Mechanical discs provide a reliably steady stopping. Wide 650b tires glide with a cushy feel, while an SPC+ compatible phone mount and AppTag makes it simple to stay connected and on track.
What it's for
Bopping around town, staying healthy, getting where you need to go with a smile
Highlights
- Light, durable SmartForm C3 Alloy frame with a convenient low step-over design. Warrantied for life.
- SPC+ compatible phone mount and AppTag for seamless connectivity (Universal smartphone clamp sold separately)
- Easy-to-use Shimano Essa 8-speed trigger-style shifting
- Comfortable, grippy WTB Byway high-volume tires - 650bx47mm
- Powerful hydraulic disc brakes
- Comfort-focused saddle, grips and pedals
Specs
| Frame | SmartForm C3 Alloy, Ride-Easy low-standover geometry, Straightshot hidden cable routing, post mount disc, rack/fender mounts |
|---|---|
| Fork | Steel, ISO disc mount, 100x9mm QR, 1-1/8" steerer, fender mounts |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8" |
| Rims/Wheels | Cannondale Disc, double wall w/eyelet, 32h Spokes Stainless Steel, 14g |
| Hubs | (F) Shimano QC300, 9x100mm, centerlock, QR / (R) Shimano QC300, 9x135mm, centerlock, QR |
| Spokes | Stainless Steel, 14g |
| Tires | WTB Byway, 650bx47mm |
| Crankset | Shimano Essa, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Chain | KMC X8, 8-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Essa U2000, 8-speed |
| Rear Cogs | Shimano HG400, 11-45, 8-speed |
| Shifters | Shimano Essa, RapidFire, 8-speed |
| Handlebars | Cannondale Cruise Control riser, 6061 alloy, 31.8mm, 15° back, 740mm |
| Tape/Grips | Cannondale ParkLane |
| Stem | Cannondale 3 Intellimount, Alloy, 31.8mm, with SP-Connect SPC+ mount |
| Brake Levers | Tektro M275 hydraulic disc |
| Brakes | Tektro M275 hydraulic disc, 160/160mm centerlock rotors |
| Saddle | Selle Royal Essenza, Moderate |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2x350mm |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Cactus Green / Large | 196870284159 | C3704GU20LG | 210000165078 |
| Obsidian / Small | 196870284197 | C3704GU10SM | 210000165073 |
| Obsidian / Medium | 196870284203 | C3704GU10MD | 210000165074 |
| Obsidian / Large | 196870284210 | C3704GU10LG | 210000165075 |


