Details
Disclaimer: Please note that Rad Power bikes are not eligible for out-of-market transfer. If you purchase a bike that is not available in your market, your order will be canceled, to avoid this please call your local store before ordering.
Rad Power Bikes’ stylish cargo ebike is maxed out with superpowers: a Safe Shield Battery, hydraulic disc brakes, radar detection, and a powerful 750W motor. It delivers up to 100 Nm of hill-climbing torque, thanks to a finely tuned torque sensor equipped with exclusive RideLogic tech. Haul up to 420 lbs., ride 60+ miles on a single charge, and hit speeds up to 28 mph — then add a Range Extender to unlock 125+ miles.
Relax. You can handle this.
Confidently zip around bends and curves with a relaxed head-tube angle that increases your stability.
Easy riding
All fun, no hassle. The single-speed drivetrain, push-button control pad, and accessible step-thru frame let you get around stress-free.
Style meets safety
All fun, no hassle. The single-speed drivetrain, push-button control pad, and accessible step-thru frame let you get around stress-free.
Get exactly what you want
Hundreds of accessory combinations make it easy to personalize your RadRunner to your exact taste and needs.
- For riders 4'11" - 6'2"
- Bike Weight: 65 lb, 57.3 with battery removed
- Payload: 300 lb
- Rear Rack Payload: 120 lb
| Frame Size | One Size |
|---|---|
| Bike Weight | 65 lb, 57.3 with battery removed |
| Payload | 300 lb |
| Rear Rack Payload | 120 lb |
| Handlebar Height | 42-45" |
| Reach | 15" |
| Seat Height | From ground: 31.5" - 42.5" |
| From pedal bottom stroke | 25.75" - 37" |
| Standover Height | 16.5" |
| Total Length | 68" |
| Wheelbase | 45" |
| Seat Tube Length | 18" |
Specs
| Frame | 6061-T6 Aluminum |
|---|---|
| Fork | Rigid Steel Bolt on |
| Rims | Single Wall Aluminum, 36 spoke, 65mm width |
| Spokes | 12G, J-Bend 3SS, Black |
| Tires | Rad Custom with puncture protection and reflective sidewall strip - 20" x 3.3" |
| Crankset | 170mm with chain guard |
| Chainrings | 52T |
| Cassette/Freewheel | Single Speed 16T |
| Brakes | Hydraulic, Gemma, GA-950E |
| Rotors | 180mm |
| Accessories & Extras | Safe Shield Battery with thermal-resistant technology Passcode-protected controls Full-color display with USB-C port for device charging Personalized service reminders Integrated lighting with ambient light sensor & auto on/off feature Passenger package compatible Integrated rear rack with 120 lb carrying capacity IPX6 weather-protection Half-twist throttle 5 levels of pedal assist, plus a zero assist option |
| Motor | Class 2, Rear hub, 750w, 65nm. Cadence sensor. |
| Battery | Safe Shield, 48v, 13ah, 624wh. |
| Controller/Display | Rad Power Bikes Color Display with USBc 5V1A charging port to power your devices |
| Charger | 2ah, 110W Rad Power Bikes Charger |
* Subject to change without notice.
Part Numbers
| Option | UPC | MPN | Store SKU |
|---|---|---|---|
| Classic Blue / All Models Not Available In All Markets / One Size / 20-inch | 810177830214 | 106-00063 | 210000158452 |
| Forest Green / All Models Not Available In All Markets / One Size / 20-inch | 810177830238 | 106-00072 | 210000158453 |
